Upútavka
Vedeli ste, že v roku 2022 sme už 28. júla vyčerpali všetky prírodné zdroje Zeme, ktoré nám príroda dokáže za jeden rok poskytnúť? ...čo znamená, že na uspokojenie našich globálnych potrieb v roku 2022 sme potrebovali zdroje takmer 2 planét Zeme (1,75 planét) ...zdá sa vám to správne?
Video
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Udržateľný prístup v MMSP Udržateľný prístup v MMSPKlikni a začni čítať
Čo si predstavujete pod pojmom udržateľnosť? Ako by ste vysvetlili udržateľný rozvoj svojmu priateľovi? Aký udržateľný prístup uplatňuje váš podnik? Odpovedzte na otázky a pozrite si toto video aby ste si overili svoje znalosti o trvalo udržateľnom rozvoji Obavy o udržateľný globálny rozvoj si získali svoju pozornosť približne v polovici minulého storočia. Prečítajte si o niekoľkých míľnikoch v oblasti udržateľného rozvoja, ktoré formovali smerovanie jeho medzinárodného rámca: 1972 – Konferencia OSN o životnom prostredí človeka bola prvá svetová konferencia o životnom prostredí v Štokholme, známa aj ako Štokholmská konferencia. Predstavuje začiatok medzinárodného dialógu medzi rozvinutými a rozvojovými krajinami o prepojení environmentálnych problémov (týkajúcich sa najmä znečistenia vody a ovzdušia), ekonomického rastu a blahobytu ľudí. Okrem toho bol jedným z jej najvýznamnejších prínosov založenie Programu OSN pre životné prostredie (UNEP z ang. United Nations Environment Programme). 1992 - Konferencia OSN o životnom prostredí a rozvoji sa konala v meste Rio de Janeiro pri príležitosti 20. výročia Štokholmskej konferencie z roku 1972 a bola zameraná na sociálno-ekonomický vplyv človeka na životné prostredie. Konferencia, známa aj ako „Samit Zeme“ uznala, že koncept trvalo udržateľného rozvoja bol dosiahnuteľný cieľ pre všetkých ľudí; a že pre uspokojenie potrieb človeka a udržanie života na Zemi je nevyhnutné vyváženie ekonomických, sociálnych a environmentálnych záujmov - čím sa konkrétne myslí nové vnímanie konceptu spotreby a výroby a prístupu k práci, životu a k spôsobu rozhodovania sa. 2015 – Summit OSN o udržateľnom rozvoji sa konal v centrálne OSN v New Yorku kde bola formálne schválená Agenda 2030, ktorá identifikuje 17 cieľov globálneho udržateľného rozvoja. O dva mesiace neskôr bola podpísaná a ratifikovaná Parížska klimatická dohoda 187 stranami na Klimatickej konferencii OSN (COP 21) v Paríži. 2022 – Stockholm+50 , medzinárodné stretnutie, ktoré sa konalo po päťdesiatich rokoch od Štokholmskej konferencie z roku 1972 so zámerom urýchliť ciele Agendy 2030. Prečítajte si kľúčové odporúčania pre urýchlenie rozvoja smerom k zdravej planéte a prosperite všetkých. Udržateľnosť v kontexte MMSPKlikni a začni čítať
Udržateľnosť v podnikaní predstavuje:
Prečo konať udržateľným spôsobom?
Planéta Zem negeneruje neobmedzené prírodné zdroje. Naopak, žijeme v oklieštenom svete ponuky prírodných zdrojov, nazývaných aj „planetárne hranice“, ktoré treba rešpektovať, aby sme sa vyhli negatívnym environmentálnym, sociálnym a ekonomickým dôsledkom. Pozri si video o planetárnych hraniciach a ich aktuálnom stave tu Operačné aktivity v MMSPKlikni a začni čítať
Buďte si vedomí vplyvu vášho podnikania na životné prostredie a spoločnosť. Uvedomelému konaniu predchádza vhodne stanovená stratégia, ciele, ako aj udržateľné riešenia. Nezabudnite, že stanovenie cieľov pre vašu spoločnosť musí byť konkrétne, merateľné, dosiahnuteľné, relevantné a časovo ohraničené – SMART (z ang. Specific, Measurable, Achievable, Relevant, and Time-bound)
Príklady operačných aktivít, ktoré môže vaša spoločnosť implementovať do svojej prevádzky zahŕňajú:
Pozrite si udržateľné trendy pre MSP na rok 2023 od Dr. Ayman El Tarabishy
Základy sociálneho podnikania Základy sociálneho podnikaniaKlikni a začni čítať
Sociálne podnikanie predstavuje spôsob, ako udržateľne riešiť spoločenské výzvy!
Podľa Európskej komisie: Existuje 2,8 milióna sociálnych podnikov, čo predstavuje 10 % všetkých podnikov v EÚ. Takmer 13,6 milióna ľudí – približne 6,2 % zamestnancov EÚ – pracuje pre sociálne podniky. Okrem platenej pracovnej sily, sociálna ekonomika mobilizuje dobrovoľníkov, čo zodpovedá 5,5 miliónom pracovníkov na plný úväzok. Na základe čísel vidíme, že sociálne podnikanie má veľký potenciál rásť. Nevýhodou je však veľmi nízka verejná mienka a uznanie. Poďte sa dozvedieť viac o tom, čo je sociálne podnikanie a akú pridanú hodnotu môže predstavovať pre váš podnik! Zdroj: Business Jargons, prečítajte si viac o sociálnom podnikaní tu. Čím je sociálne podnikanie odlišné?Klikni a začni čítať
Vo všeobecnosti je podnikanie založené na maximalizácii zisku, ktorý je ďalej možné rozdeliť medzi vlastníkov. Sociálny podnik môže pôsobiť v akejkoľvek oblasti a generovať zisk ako každé iné podnikanie – rozdiel je v tom, ako sa zisk využíva! Zisk sa reinvestuje a plní konkrétne sociálne poslanie, ktoré má pozitívny vplyv na komunitu! Sociálne podniky reinvestujú určitý podiel zo svojho zisku na základe príslušného vnútroštátneho práva alebo praxe – napr. sociálne podniky na Slovensku vkladajú viac ako 50 % zisku späť do organizácie na rozširovanie a skvalitňovanie svojich služieb a činností, ktoré vykonávajú za účelom napĺňania svojich spoločensky prospešných cieľov.
Sociálne podniky vs. podnikanie maximalizujúce zisk a neziskové organizácie Zdroj: Building Social Business Models: Lessons from the Grameen Experience Muhammad Yunus, Bertrand Moingeon and Laurence Lehmann-Ortega
Sociálne podnikanie sa v očiach verejnosti často spája najmä s integráciou znevýhodnených ľudí. ALE sociálne misie môžu podporiť blahobyt komunity aj v mnohých iných oblastiach, nielen cez vytváranie pracovných miest a sociálneho začlenenia zraniteľných skupín. Napríklad v oblasti kultúry, zdravotnej starostlivosti, či ochrany životného prostredia a pod.
Pre lepšiu predstavu o tom, ako zodpovedať otázku „Čo je sociálne podnikanie?“ sleduj video vytvorené Klastrom pre eko-sociálne inovácie a rozvoj – CEDRA Split. Pozri si príklady úspešných sociálnych podnikov a sociálno-inovačných projektov vo vybraných krajinách popísaných v Príručke sociálnych inovácií a projektov dobrej praxe v oblasti sociálnych inovácií pripravenej slovenskými odborníkmi alebo príklady dobrej praxe identifikované v rámci projektu BRESE, Interreg Europe. Sociálne podnikanie vs. Spoločenská zodpovednosť firiem (z ang. Corporate social responsibility - CSR)Klikni a začni čítať
Spoločenská zodpovednosť firiem (CSR) je samoregulačný obchodný model, ktorý pomáha podniku byť spoločensky zodpovedným voči sebe, svojim stakeholderom a verejnosti. Spoločensky zodpovedná firma dobrovoľne vykonáva aktivity, ktoré prispievajú napríklad k ochrane životného prostredia alebo k rozvoju komunity, (podporujú zamestnancov v dobrovoľníckej činnosti, finančne podporujú kultúrne podujatia a pod.) - ALE jej prvoradým cieľom je stále tvorba zisku! Pričom primárnym cieľom sociálneho podniku je napĺňanie sociálneho poslania, vytváranie sociálnych výhod a pozitívneho vplyvu na komunitu. Sociálne poslanie v MMSPKlikni a začni čítať
Zelené podnikanie Zelené podnikanieKlikni a začni čítať
Zelené podnikanie je podmnožinou udržateľného podnikania, ktoré sa zameriava najmä na environmentálne problémy, ale aj na sociálne výzvy prostredníctvom svojich produktov, služieb a operácií pri generovaní zisku. „Zelení“ podnikatelia sú teda podnikatelia, ktorí pracujú na eliminácii negatívnych vplyvov na životné prostredie, a to hlavne:
Čo je zelené podnikanie a aké sú jeho princípyKlikni a začni čítať
Pre čo najväčší dopad udržateľnej snahy podniku a jeho zelených aktivít je potrebné o nich komunikovať a informovať o nich všetky zainteresované strany. Tomu však predchádza špecifický súbor cieľov a správny výber nástrojov na meranie pokroku (napríklad sledovanie vplyvu výrobných operácií a produktov počas ich celého životného cyklu na životné prostredie). Pre úspešné "zelené" podnikanie je tiež žiaduce, aby si zákazníci čo najskôr uvedomili svoje spotrebné správanie a návyky.
Ako využiť potenciál zeleného podnikaniaKlikni a začni čítať
Všetky sektory hospodárstva sa budú musieť pretvoriť, aby sa svet mohol dekarbonizovať - prebudovaním už zavedených trhov, ako aj vytvorením nových. Dosiahnutie uhlíkovo-neutrálneho sveta do roku 2050 sa môže ukázať ako najväčšie prerozdelenie kapitálu v histórii.
-McKinsey, 2022
Úrovne udržateľných podnikateľských príležitostí na základe technologickej vyspelosti a vplyvu podnikania na klímu: Zdroj: vlastné spracovanie podľa https://www.mckinsey.com/industries/industrials-and-electronics/our-insights/identifying-opportunities-and-starting-to-build-a-new-green-business-in-the-industrial-sector Preskúmajte 5 krokov, ktoré vám môžu pomôcť zmierniť podnikateľské riziko a zhodnotiť vaše udržateľné možnosti od spoločnosti McKinsey & Company (z mapovania príležitostí pre priemyselné podniky v rámci 11 sektorov/oblastí: poľnohospodárstvo a správa pôdy a lesov, budovy, správa uhlíka, spotrebný tovar, vodík, priemysel, ropa a plyn, energetika, doprava, odpad a voda):
1. Posúďte hodnotové vyhliadky
2. Identifikujte dôležité prvky pre využitie technológie a infraštruktúry
3. Nastavte vaše priority na základe ich vplyvu na klímu a technologickej vyspelosti
4. Zosúlaďte sa s politikami a nariadeniami
5. Definujte silný obchodný zámer a plán
Nezabudnite…
Získajte certifikáciu – Zvážte certifikáciu vášho podniku alebo produktov certifikačným orgánom. Certifikácia môže predstavovať aj cenný marketingový nástroj, ktorý pomáha vytvárať pocit dôvery u zákazníkov a iných zainteresovaných strán. Výzvy, ktoré by mohli odkloniť udržateľné smerovanie priemyselných spoločností:
Tipy a nástroje, vďaka ktorým bude váš podnik zelenšíKlikni a začni čítať
Nie ste si istí svojím vplyvom na životné prostredie? Poznanie súčasného stavu predchádza každej zmene a pokroku. Zmerajte svoju uhlíkovú stopu a zistite, ktorá činnosť vo vašom podniku má najväčší negatívny vplyv na životné prostredie pomocou bezplatných uhlíkových kalkulačiek:
Organizácia spojených národov - Kalkulačka
Zhrnutie ZhrnutieKlikni a začni čítať
|
Po prejdení modulu budete:
✓ Udržateľný rozvoj v podnikaní prestavuje také podnikanie, ktoré svojou aktivitou nevytvára negatívny dopad na životné prostredie a spoločnosť, a preto predstavuje dlhodobo úspešný prístup, kde ekonomika, ľudia a planéta môžu prosperovať.
✓ Udržateľný prístup podniku by mal byť zakomponovaný do jeho firemnej vízie, stratégie a cieľov, ktoré by mali byť zároveň merateľné a dosiahnuteľné. Podnik by mal svoje udržateľné úspechy promovať medzi svojich zákazník, čo povedie k ich vyššej lojalite.
✓ Všetky odvetvia hospodárstva sa budú musieť transformovať, aby sa svet do roku 2050 dekarbonizoval. Technologické inovácie, ktoré uprednostňujú okamžitý prínos pre klímu, predstavujú najvyššiu príležitosť.
✓ Odhaduje sa, že partnerstvo a podpora sociálnych podnikateľov by mohlo mať pozitívny vplyv na životy takmer 1 miliardy ľudí.
Kľúčové slováudržateľnosť, udržateľný rozvoj, sociálne podnikanie, zelené podnikanie
Bibliografia
https://www.un.org/en/conferences/environment/stockholm1972
https://www.un.org/en/conferences/environment/rio1992
https://www.un.org/en/conferences/environment/newyork2015
https://www.supplychain247.com/article/circular_supply_chain_the_missing_link/Kuebix
https://www.ecolabelindex.com/ecolabels/?st=region=europe
https://www.businessnewsdaily.com/7832-social-media-for-business.html
https://icsb.org/toptrends2023/
https://single-market-economy.ec.europa.eu/sectors/proximity-and-social-economy/social-economy-eu_en
https://businessjargons.com/social-entrepreneurship.html
https://www.mirri.gov.sk/wp-content/uploads/2021/08/Handbook-on-Social-Innovation_27062021.pdf
https://projects2014-2020.interregeurope.eu/brese/good-practices/
https://www.investopedia.com/terms/c/corp-social-responsibility.asp
https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1537&langId=en
https://offset.climateneutralnow.org/footprintcalc
https://footprint.wwf.org.uk/#/
https://www.nature.org/en-us/get-involved/how-to-help/carbon-footprint-calculator/
https://www.footprintcalculator.org/home/en
https://www3.epa.gov/carbon-footprint-calculator/
https://www.youtube.com/watch?v=zx04Kl8y4dE
https://www.youtube.com/watch?v=9SVYnKKOG-w
https://www.youtube.com/watch?v=fYhpfI_JIMU
https://www.youtube.com/watch?v=aTo0qtdVMpM
Koncept, ktorý pojednáva o spôsobe dnešného života s dôrazom na kvalitu života našich detí a vnúčat.
Sociálne podnikanie predstavuje podnikanie s cieľom riešiť najzávažnejšie sociálne, kultúrne a environmentálne problémy a zlepšiť tak život v komunitách.
Sociálne podniky reinvestujú určitú časť zisku späť do organizácie pre rozširovanie a skvalitňovanie služieb a činností, ktoré vykonávajú za účelom napĺňania svojich sociálne prospešných cieľov. Výška preinvestovaných peňazí závisí od vnútroštátneho práva alebo praxe krajiny, v ktorej pôsobí. Sociálny podnik však môže pôsobiť v akejkoľvek oblasti a generovať zisk ako každé iné podnikanie.
Zelené podnikanie je podmnožinou udržateľného podnikania, ktoré sa zameriava najmä na environmentálne problémy, ale aj na sociálne výzvy prostredníctvom svojich produktov, služieb a operácií pri generovaní zisku.
Praktiky podniku, ktorý uvádza nepravdivé alebo zavádzajúce informácie o svojich udržateľných aktivitách pre svoje marketingové účely.