EN | HR | ES | IT | HU | SK

RESTART Resilience and Training for SMEs

Restart
Fenntartható, társadalmi és zöld vállalkozás
Feedback submited
Ocijenite nas:
   
Teaser

Tudta, hogy 2022-ben már július 28-án kimerítettük az összes természeti erőforrást, amit a természet képes biztosítani számunkra? ...ami azt jelenti, hogy 1,75 Föld erőforrásaira volt szükségünk ahhoz, hogy 2022-ben kielégítsük szükségleteinket... ez jól hangzik?

  Video

Fenntartható megközelítés a KKV-k számára

Fenntartható megközelítés a KKV-k számáraKliknite za čitanje  

Ön mit gondol, mit jelent fenntarthatónak lenni?

Hogyan írná le a fenntarthatóság jelentését egy ismerősének?

Milyen fenntartható megközelítést alkalmaz az Ön vállalkozása?

Válaszoljon a kérdésekre és nézze meg ezt a videót  a fenntartható fejlődéssel kapcsolatos ismereteinek ellenőrzéséhez!

A globális fejlődés fenntartható szempontjai a múlt század közepén kerültek előtérbe. Az alábbiakban a fenntartható fejlődés kérdéséhez kapcsolódó fontos mérföldköveket ismertetjük, amelyek a további irányt mutató nemzetközi keretrendszer megteremtésével kapcsolatosak:

1972 - Az ENSZ környezetvédelmi konferenciája volt az első környezetvédelmi világkonferencia Stockholmban, amelyet Stockholmi Konferenciaként is ismerhetünk. A fejlett és fejlődő országok közötti párbeszéd nemzetközi kezdete a környezeti kérdések (elsősorban a víz- és levegőszennyezés), a gazdasági növekedés és az emberek jóléte közötti kapcsolatról. Ezen kívül itt jött létre az Egyesült Nemzetek Környezetvédelmi Programja (UNEP).

1992 - Rio de Janeiróban rendezték meg az ENSZ Környezetvédelmi és Fejlesztési Konferenciáját (UNCED), amely az 1972-es Stockholmi Konferencia 20. évfordulója alkalmából az emberiség környezetre gyakorolt társadalmi-gazdasági hatásaival foglalkozott. Az UNCED, vagy a "Föld-csúcstalálkozó" felismerte, hogy a fenntartható fejlődés koncepciója minden ember számára elérhető cél; a földi élet fenntartásához szükséges emberi szükségletek kielégítéséhez elengedhetetlen a gazdasági, társadalmi és környezeti szempontok kiegyensúlyozása - ilyen szintű integrációhoz elengedhetetlen egy új szemléletmód mind a fogyasztás és a termelés, mind pedig a munka, élet és döntéshozatal területén.

2015 - A fenntartható fejlődésről szóló csúcstalálkozót az ENSZ New York-i székhelyén tartották, ahol hivatalosan is elfogadták a 17 fenntartható fejlődési célt tartalmazó Agenda 2030-at. Két hónappal később a párizsi COP21 konferencián Párizsban 187 fél aláírta és ratifikálta a Párizsi Megállapodást.

2022 - A Stockholm+50 nemzetközi találkozóra az 1972-es Stockholmi Konferencia után 50 évvel került sor, célja az Agenda 2030 célkitűzéseinek felgyorsítása volt. Olvassa el a legfontosabb ajánlásokat a mindenki jólétét szolgáló egészséges bolygó fenntartása, elérése érdekében tett intézkedések felgyorsítására.

Fenntarthatóság a KKV-k kontextusában Kliknite za čitanje  

A fenntarthatóság az üzleti életben a következőket jelenti:

  • üzleti tevékenységet folytatni anélkül, hogy az negatív hatással lenne a környezetre, a közösségre vagy a társadalom egészére (Spiliakos, 2018);
  • a vállalkozás stratégiája és intézkedései az üzleti tevékenységek által okozott káros környezeti és társadalmi hatások kiküszöbölésére (IBM).

 Miért érdemes fenntarthatóan tevékenykedni?
  • A felelőtlen üzleti magatartás számos egyenlőtlenséghez vezet, mint például a környezet pusztulása vagy a társadalmi igazságtalanság.
  • A globális népességnövekedés következményei, az éghajlatváltozás veszélyei és a természeti erőforrások fogyása nyilvánvalóak, és nem lehet figyelmen kívül hagyni őket.
  • A fenntarthatóság célja, hogy legalább egy területre (környezet és társadalom) pozitív hatást gyakoroljon, amelyet be kell építeni a vállalkozás egyedi jövőképébe és stratégiájába.
  • Bármely fenntartható cél és stratégia figyelembevétele egy vállalkozás üzleti tevékenységében megköveteli, hogy érzékeljük az alapot jelentő hármasságra - a profitra, az emberekre és a bolygóra - gyakorolt hatását.
  • Nem minden úgynevezett "zöld megoldás" valóban "zöld", és nem minden fenntartható intézkedés feltétlenül költséges.

A Föld nem termel korlátlan természeti erőforrást. Éppen ellenkezőleg, az erőforrások csonka világában élünk, amelyet bolygóhatároknak nevezünk, és amelyeket tiszteletben kell tartanunk a környezeti, társadalmi és gazdasági következmények elkerülése érdekében.

A bolygóhatárokról és jelenlegi állapotukról szóló videót itt nézheti meg.

Működési javaslatok a KKV-k számára Kliknite za čitanje  

Fontos, hogy tisztában legyen vállalkozása környezetre és társadalomra gyakorolt hatásaival, amelyek hozzájárulnak a fenntartható megoldásokhoz a stratégiák és célok meghatározásán keresztül. Ne felejtse el, hogy a vállalkozása számára kitűzött céloknak specifikusnak, mérhetőnek, elérhetőnek, relevánsnak és időhöz kötöttnek kell lenniük.

  • Használ-e vállalkozásunk fenntartható anyagokat a gyártási folyamat során?
  • Támaszkodhat-e v vállalkozásunk megújuló energiaforrásokra?
  • Mennyi hulladékot termel a vállalkozásunk?
  • Léteznek-e alapok a fenntartható következmények támogatására az országban?
  • Szponzorálhat vagy támogathat-e vállalkozásunk oktatási alapokat vagy veszélyeztetett közösségeket?
  • Van olyan eszköz, amely segít mérni egy vállalkozás karbonlábnyomát?
  • Felvesz-e, alkalmaz-e vállalkozásunk különböző vallású, nemzetiségű, stb. álláskeresőket?
  • Cégünk tudatosan csökkenti-e a felhasznált energia mennyiségét?
  • Megközelítette-e vállalkozásunk a körforgásos gazdaság elveit?

Íme néhány fenntartható működési javaslat, megfontolás, amelyeket a vállalkozásán belül alkalmazhat:

  1. Energiahatékonyság: kerülje a papírpazarlást, például az e-mailek nyomtatását; kapcsolja ki a nem használt eszközöket; húzza ki az elektronikai eszközöket, ha nem használja őket; gondoskodjon arról, hogy a termosztátok a kívánt hőmérsékletre legyenek beállítva; mosogatás közben zárja el a vizet; válasszon alacsonyabb energiafogyasztású vagy magasabb energiakategóriába tartozó elektromos eszközöket (például LED izzókat); csökkentse a vízmelegítő fokozatát; kapcsolja ki a légkondicionálót vagy a fűtést, ha kinyitja az ablakokat; oktassa a személyzetet!
  2. Ellátásilánc-menedzsment: 1. elemezze az ellátási láncát (környezeti, társadalmi és gazdasági kérdések szempontjából); 2. alkalmazza a társadalmi, környezeti és pénzügyi felelősségvállalást és a körkörös ellátási lánc sajátosságait; 3. vonja be a beszállítókat azáltal, hogy a fenntarthatósági kérdéseket a rendszeres üzleti beszélgetések részévé teszi, vagy keressen olyan beszállítót, aki rendelkezik pl. ISO 14001 vagy hasonló tanúsítvánnyal, amelyet be tud építeni az üzleti tevékenységébe!
  3. Hulladékgazdálkodás: használja a papír mindkét oldalát, ha másolnia kell; hasznosítson újra minden olyan hulladéktípust, amelyet szét lehet válogatni – kezdeményezzen egy kihívást vagy versenyt az alkalmazottai számára, például régi fogkefék gyűjtése jutalomért; részesítse előnyben az újrahasználati megközelítést - adományozzon vagy adjon el elektronikai eszközöket, bútorokat, ruhákat stb. rászorulóknak vagy használtruha-boltoknak; lehetőség szerint csökkentse vagy komposztálja az élelmiszerhulladékot!
  4. Fenntartható beszerzés: szorosan kapcsolódik a fenntartható ellátási lánc fenntartható beszerzésen keresztül történő kiépítéséhez, ami nagyobb ügyfélhűséget eredményezhet, pozitív hatást gyakorol a környezetre, és csökkenti a jogszabályoknak való meg nem felelés kockázatát. Tippek: 1. Vásároljon etikus forrásból származó termékeket (lásd az európai ökocímkéket) és 2. Vásároljon helyi termékeket a helyi gazdaság fellendítése érdekében!
  5. Közösségi szerepvállalás: 1. Még a közösségi hálózatok jelenlegi korában is tartsa szem előtt az ügyfeleivel és alkalmazottaival való fizikai interakció fontosságát; 2. támogassa alkalmazottai tevékenységét a helyi szervezetekkel való kapcsolattartásban; 3. használja ki a közösségi médiában rejlő lehetőségeket az ügyfelekkel való interakcióra és visszajelzéseik megszerzésére; 4. legyen nyitott és átlátható azáltal, hogy döntéseit (még a jövőbeli döntéseket is) közli az ügyfelekkel, ezáltal pedig bevonja őket az üzleti tevékenységébe; 5. a vállalkozás, az alkalmazottak és a közösség értékeinek összhangban kell lenniük; 6. legyen szenvedélyes a közösség meghallgatásában és megismerésében, hogy erős kapcsolatokat építsen ki; 7. ha nem tud a közösségi kezdeményezésekről, látogasson el az önkormányzat weboldalára, vagy egyszerűen kérdezze meg ügyfeleit és alkalmazottait, hogyan tud részt venni a vállalkozás ilyen kezdeményezésekben!

Olvasson bele Dr. Ayman El Tarabishy fenntartható trendek a KKV-k számára 2023-ig című könyvébe.

A mikro-, kis- és középvállalkozásoknak nehézséget okozhat a kezdeti beruházás vagy a tudás hiánya, amikor a fenntartható gyakorlat tényleges megvalósításáról van szó... Ahhoz azonban, hogy a fenntarthatóságról gondolkodjunk az üzleti életben, mindhárom pillérét figyelembe kell vennünk: a társadalmi, a környezeti és a gazdasági pillért. Nézze meg ezt a videót, és tudja meg, hogyan tud fenntartható hatást gyakorolni üzleti tevékenységén keresztül a Fenntartható üzleti modell vászon használatával!

 

 

A társadalmi vállalkozói tevékenység alapjai

A társadalmi vállalkozói tevékenység alapjaiKliknite za čitanje  

A társadalmi vállalkozás a társadalmi kihívások fenntartható megoldásának egyik módja!

Az Európai Bizottság szerint:

Az EU-ban 2,8 millió társadalmi vállalkozás működik, ami az összes vállalkozás 10%-át teszi ki.

Csaknem 13,6 millió ember - az EU munkavállalóinak mintegy 6,2%-a - dolgozik társadalmi vállalkozásoknál.

A fizetett munkaerő mellett a szociális gazdaság önkénteseket is mozgósít, ami 5,5 millió teljes munkaidős munkavállalónak felel meg.

A számok alapján láthatjuk, hogy a társadalmi vállalkozói tevékenység nagy növekedési potenciállal rendelkezik. Az igazi hátránya a nagyon alacsony nyilvános megjelenés és elismertség.

Tudjon meg többet arról, hogy mi is az a társadalmi vállalkozói tevékenység, és milyen hozzáadott értéket nyerhet az Ön vállalkozása ezzel a megközelítéssel!

Forrás: Business Jargons, Itt olvashat többet a társadalmi vállalkozásról.

Miben más a társadalmi vállalkozás?Kliknite za čitanje  

A vállalkozói tevékenység általában a profitmaximalizáláson alapul, és ez a profit megosztható a tulajdonosok között. A társadalmi vállalkozás bármilyen területen működhet, és ugyanúgy profitot termel, mint bármely más vállalkozás - a különbség az, hogy a profitot hogyan használják fel!

A nyereséget visszaforgatják, és egy világos társadalmi küldetést teljesítenek, amely pozitívan hat a közösségre!

A társadalmi vállalkozások a vonatkozó nemzeti jogszabályok alapján nyereségük bizonyos részét visszaforgatják - például Szlovákiában a társadalmi vállalkozások a nyereség több mint 50%-át visszaforgatják a szervezetbe, hogy bővítsék és fejlesszék szolgáltatásaikat és tevékenységeiket, amelyeket a társadalmilag hasznos céljaik megvalósítása érdekében végeznek.

 

Társadalmi vállalkozások vs. profitmaximalizáló üzleti és nonprofit szervezetek:

Forrás: Társadalmi üzleti modellek építése: Muhammad Yunus, Bertrand Moingeon és Laurence Lehmann-Ortega.

 

A közvélemény szemében a társadalmi vállalkozást gyakran elsősorban a hátrányos helyzetű emberek integrációjával hozzák összefüggésbe. 

DE a társadalmi küldetések a munkahelyteremtésen és a kiszolgáltatott csoportok társadalmi befogadásán kívül számos más területen is támogathatják a közösség jólétét, például a kulturális igények, az egészségügy, a környezetvédelem stb. terén.

 A "Mi a társadalmi vállalkozás?" kérdésre adott válasz jobb megértéséhez nézze meg a CEDRA Split ökoszociális innovációs és fejlesztési klaszter által készített videót.

Nézze meg a kiválasztott országokban működő sikeres társadalmi vállalkozások és társadalmi innovációs projektek példáit, amelyeket a szlovákiai szakértők által készített Társadalmi innovációs kézikönyvben, vagy a BRESE, Interreg Europe projekt keretében azonosított gyakorlatok keretein belül ismertetnek.

Társadalmi vállalkozás vs. vállalati társadalmi felelősségvállalás (CSR)Kliknite za čitanje  

 

A vállalati társadalmi felelősségvállalás (CSR) egy olyan önszabályozó üzleti modell, amely segít a vállalkozásnak abban, hogy társadalmi felelősséget vállaljon önmagával, az érdekelt felekkel és a nyilvánossággal szemben.

Egy társadalmilag felelős vállalkozás önkéntes tevékenységet folytat, amely hozzájárul például a környezetvédelemhez vagy a közösség fejlesztéséhez (szabaddá teszi az alkalmazottakat, hogy önkéntes tevékenységet végezhessenek, anyagilag támogatja a kulturális eseményeket stb.) - DE az elsődleges célja még mindig a profitszerzés!

Ezzel szemben a társadalmi vállalkozás elsődleges célja a társadalmi küldetés teljesítése, a társadalmi haszon megteremtése és a közösségre gyakorolt pozitív hatás.

Társadalmi küldetés a KKV-kban Kliknite za čitanje  

Előnyök

  • A társadalmi vállalkozás hozzáadott értékét a társadalmi változás megvalósítása teremti meg.
  • A célközösség támogatásaként, az önkéntesek is bekapcsolódhatnak a szervezet tevékenységébe.
  • Becslések szerint a társadalmi vállalkozókkal való partnerség és támogatás közel 1 milliárd ember életére gyakorolhat pozitív hatást.
  • Az Európai Bizottság növekvő támogatása - az Európai Bizottság cselekvési tervet készített a szociális gazdaság fellendítésére és a munkahelyteremtésre.

kihívások

  • Nem feledkezhetünk meg a társadalmi vállalkozásokon belüli vállalkozói szellemről sem. A nyereségre szükség van a vállalkozás növekedéséhez és a társadalmi hatás maximalizálásához.
  • Az azonosított társadalmi probléma és a társadalmi vállalkozás által kínált megoldások hatékony kommunikációja a társadalmi vállalkozások nyilvánosságra kerülésének és elismertségének növelése érdekében.
  • Mások bizalmának elnyerése.
Zöld vállalkozás

Zöld vállalkozásKliknite za čitanje  

A zöld vállalkozás a fenntartható vállalkozói tevékenység egy olyan alcsoportja, amely elsősorban környezeti problémákkal foglalkozik, de termékein, szolgáltatásain és működésén keresztül a társadalmi változásokhoz is hozzájárulhat, miközben nyereséget termel. A zöld vállalkozók tehát olyan vállalkozók, akik a környezetre gyakorolt negatív hatások kiküszöbölésén dolgoznak:

  • az üvegházhatású gázok kibocsátásának és a hulladéktermelésnek a csökkentésével;
  • az energiahatékonyság javításával és a megújuló energiaforrásokba való beruházással;
  • a természetes ökoszisztémák védelmével és helyreállításával;
  • környezetbarát termékek és anyagok előállításával és fogyasztásával.
Mi a zöld vállalkozás és annak alapelvei Kliknite za čitanje  

Ahhoz, hogy hatást érjenek el, a zöld vállalkozóknak tájékoztatást kell adniuk fenntartható tevékenységeikről az összes érdekelt fél számára. Ezt azonban megelőzi a konkrét célrendszer és az előrehaladás mérésére szolgáló eszközök helyes megválasztása (például a termelési műveletek és a termékek környezeti hatásainak nyomon követése a teljes életciklus során). Emellett a sikeres zöld vállalkozáshoz elengedhetetlen, hogy az ügyfelek saját fogyasztásukkal kapcsolatos változása, változtatása tudatosabbá váljon. 

Célok kitűzése

Tájékoztatás a felajánlásokról

Célok nyomon követése

A fejlődés megosztása

Ügyfelek oktatása

 

 Hogyan tudja beépíteni a zöld „szellemiséget” a vállalkozásába?

Nézze meg a zöld vállalkozás sikeres történetét, és inspirálódjon a Föld természetes ökoszisztémájából! Kattintson ide

Vegye figyelembe, hogy a zöld vállalkozások alapja, hogy valódi pozitív hatást gyakoroljanak a környezetre és a körülöttünk lévő társadalomra. Ez nem a zöldre festési (greenwashing) praktikákról szól!

Hogyan lehet kihasználni a zöld vállalkozásban rejlő lehetőségeket? Kliknite za čitanje  

 "A világ szén-dioxid-mentesítéséhez a gazdaság minden ágazatának meg kell változnia, ez pedig felforgatja a kialakult piacokat, és újakat hoz létre. A 2050-ig megvalósítandó zéró szén-dioxid-kibocsátású világ a történelem legnagyobb mértékű tőkeátcsoportosításának bizonyulhat."
 -McKinsey, 2022

A fenntartható lehetőségek szintje a technológiai érettség és az éghajlatra gyakorolt hatás alapján:

Forrás: saját feldolgozás a https://www.mckinsey.com/industries/industrials-and-electronics/our-insights/identifying-opportunities-and-starting-to-build-a-new-green-business-in-the-industrial-sector

Ismerje meg a McKinsey & Company által készített 5 lépést, amelyek segíthetnek a kockázatok mérséklésében és a fenntartható lehetőségek értékelésében (az ipari vállalatok lehetőségeinek feltérképezéséből 11 ügyfélszektor mentén: mezőgazdaság és föld- és erdőgazdálkodás, épületek, szén-dioxid-kezelés, fogyasztási cikkek, hidrogén, ipar, olaj és gáz, energia, közlekedés, hulladék és víz):

1. Az értékkilátások felmérése

  • McKinsey becslése szerint 2030-ra 9-12 billió dollárnyi fenntarthatósági befektetési lehetőség fog megjelenni.
  • A vállalkozások számára előnyös lehet a különböző ágazatokon belüli konkrét befektetési témák meghatározása és az egyes témák értékének felmérése.
  • Azáltal, hogy az ilyen szegmentációk egyértelműbbé teszik az értékteremtési potenciált, nemcsak a lehetőségek rangsorolásában segíthetnek a vezetőknek, hanem abban is, hogy támogatást szerezzenek az új zöld vállalkozásoknak.

2. A fontos technológiai és infrastrukturális tényezők azonosítása

  • A vállalkozásoknak meg kell határozniuk, hogy az olyan tényezők, mint az infrastruktúra, az ellátási lánc, az ügyfélbázis és a földrajzi (globális) lábnyom előnyhöz juttatják-e őket.
  • A belső értékelés elvégzése után a vállalkozásoknak felül kell vizsgálniuk az első lépésben azonosított lehetőségeket, és figyelembe kell venniük a már meglévő adottságaikat, például készségeket és létesítményeket.
  • A vállalkozások felfedezhetik, hogy képességeik jól illeszkednek egy olyan lehetőséghez, amelyre eredetileg nem gondoltak.
  • Minden vállalkozás más-más következtetésre jut a belső felülvizsgálat után egyedi erősségei és gyengeségei miatt.
  • A hajtástechnológiára szakosodott gépgyártó cégek a legjobb eredményeket az elektródabevonókra összpontosítva érhetik el. A robotikával és automatizálással foglalkozók a cellák vagy csomagok összeszereléséhez szükséges eszközökre koncentrálva nyerhetnek.

3. Az éghajlati hatások és a technológiai fejlettség prioritásként való kezelése

  • A különböző vállalkozások eltérő módon viszonyulhatnak az általuk kívánt éghajlati hatáshoz és technológiai érettséghez: egyes vállalkozások nagy kockázatot vállalnak a feltörekvő, ígéretes megtérülést ígérő technológiák iránt, míg mások kevésbé érzik jól magukat a kiforratlan technológiákkal azok potenciális fenntarthatósági hatása ellenére.
  • Az éghajlatra gyakorolt hatás értékeléséhez a vállalkozások olyan eszközöket használhatnak, amelyek meghatározzák egy vállalkozás, termék vagy folyamat fenntarthatósági alapmutatóit, és képesek megjósolni, hogy a különböző megoldások hogyan javíthatják ezen mutatókat.
  • Egy technológia érettségének értékeléséhez a vállalkozások saját kutatási és elemzési eszközeiket használhatják, amelyek segítségével meghatározhatják az adott technológia érettségi szintjét és csökkenési kilátásait.

4. A jövőbeli politikákhoz és szabályozásokhoz való igazodás

  • Az olyan rendeletek, mint az EU Fit for 55 csomagja, katalizátorként működhetnek azáltal, hogy ösztönzőket teremtenek a környezetbarát termékek fejlesztésére, vagy gazdasági előnyöket biztosítanak a kibocsátást csökkentő vállalkozásoknak.
  • A vállalkozásoknak érdemes figyelemmel kísérniük a szabályozási fejleményeket, és mérlegelni, hogy a jelenlegi vagy jövőbeli politikák hogyan befolyásolhatják stratégiáikat különösen a zöld vállalkozások esetében, mivel a szabályozások gyakran hiányoznak, még csak születőben vannak, vagy gyorsan változnak.

5. Egy erős üzleti terv meghatározása

  • A zöld stratégia végrehajtása előtt a vállalkozások számára előnyös lehet egy teljes üzleti terv kidolgozása, beleértve egy öt-tíz évre szóló üzleti tervet is.
  • Az üzleti tervek kidolgozása során a vállalkozásoknak hasznos lehet néhány alapvető kérdést feltenni, ilyenek például a következők:
    • Mik a vállalkozás pénzügyi és nem pénzügyi céljai?
    • Mekkora a jelenlegi piaci kereslet?
    • Mi az ideális piaci pozíció?
    • Hogyan tudja a vállalkozás kezelni a készséghiányt a vállalkozás bővítése mellett?
    • Mely területekre kellene összpontosítania a vállalkozásnak az erőfeszítéseit?
    • Hogyan tudja a vállalkozás mérni és nyomon követni az előrehaladást a végrehajtás során?

Ne felejtse el...

Hitelesítés - Fontolja meg, hogy vállalkozását vagy termékeit hitelesítetti egy erre szakosodott szervezettel. Ez egy értékes marketingeszköz is lehet, amely segíthet a bizalom megteremtésében az ügyfelek és más érdekelt felek körében.

Kormányzati ösztönzők kihasználása - A fenntartható megoldások megvalósításának megkönnyítése érdekében a zöld vállalkozóknak érdemes felkutatni a különböző kormányzati ösztönzőket, például a fenntartható üzleti gyakorlatok támogatására rendelkezésre álló támogatásokat, adókedvezményeket és kölcsönöket.

Az ipari vállalatok kihívásai, melyek módosíthatják a fenntarthatósághoz vezető útjukat:

  • Tisztázatlan piaci méret és növekedési ütem - Bizonyos zöld termékek bevételi előrejelzése bizonytalan. A szén-dioxid-leválasztási technológia például kis piac, de az előrejelzések szerint jelentősen növekedni fog, bár pontos méretét nehéz megjósolni.
  • Korai stádiumban lévő technológiák - A fenntartható termékek a fejlesztés korai szakaszában vannak, és nem világos, hogy nagy léptékben megvalósíthatóak lesznek-e. A hidrogén fenntartható előállításához például új és hatékony elektrolizátorokra van szükség, de a legjobb technológia és infrastruktúra kutatása még folyamatban van.
  • A szükséges kompetenciák, létesítmények és termékjellemzők tisztázatlansága - A vállalkozások még mindig a zöld termékek, például az akkumulátorcellák egyedi értékesítési pontjait határozzák meg, és a következő generációs akkumulátorokra vonatkozó konkrét követelmények bizonytalanok. Ez a bizonytalanság megnehezíti az ilyen termékek előállításához szükséges kompetenciák, anyagok és létesítmények előrejelzését is.
  • Változó szabályozások - A vállalkozások bizonytalanok a gyorsan változó fenntarthatósági szabályozások termékeikre és szolgáltatásaikra vonatkozó jövőbeli hatásait illetően, és nem lehetnek biztosak abban sem, hogy megfelelnek a jövőbeli irányelveknek, amíg nem rendelkeznek több információval arról, hogy milyenek lesznek, mikor és hol fognak érvényesülni a szabályozások.
Tippek és eszközök, hogy vállalkozása "zöldebb" legyenKliknite za čitanje  

Nem biztos a környezetre gyakorolt hatásában? A jelenlegi állapot ismerete minden változtatást megelőz. Mérje fel karbonlábnyomát, és az ingyenes szén-dioxid-kalkulátorok segítségével megtudhatja, hogy a vállalkozásán belül melyik tevékenység van a legnegatívabb hatással a környezetre:

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének karbonlábnyom-kalkulátora
World Wildlife Fund lábnyom kalkulátor
The Nature Conservancy Karbonlábnyom kalkulátor
Global Footprint Network ökológiai lábnyom kalkulátor
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének karbonlábnyom-kalkulátora

 

Összefoglalva

ÖsszefoglalvaKliknite za čitanje  

1. fejezet
  • A fenntarthatóság az üzleti életben azt jelenti, hogy az üzleti tevékenység a környezetre, a társadalomra, a közösségre és a gazdaságra gyakorolt negatív hatások nélkül történik.
  • A fenntartható megközelítést olyan működési változtatásokkal lehet megvalósítani, amelyek a következő összetevőkre vonatkoznak: az energiahatékonyság, az ellátási lánc kezelése, a hulladékgazdálkodás, a fenntartható beszerzés és a közösségi szerepvállalás.
2. fejezet
  • A társadalmi vállalkozás bármilyen területen működhet, és ugyanúgy profitot termel, mint bármely más vállalkozás - a különbség az, hogy a profitot hogyan használják fel! A nyereséget újra befektetik, és egy világos társadalmi küldetést teljesítenek, amely pozitívan hat a közösségre!
  • A társadalmi vállalkozás jelentős hozzáadott értéket teremt a társadalmi változások megvalósításával.
3. fejezet
  • A zöld vállalkozás a környezetre gyakorolt negatív hatások kiküszöbölésén dolgozik az üvegházhatású gázok kibocsátásának és a hulladéktermelésnek a csökkentésével; az energiahatékonyság növelésével és a megújuló energiaforrásokba való beruházásokkal; a természetes ökoszisztémák védelmével és környezetbarát termékek előállításával.
  • A zöld vállalkozást a természetes ökoszisztémáknak kell inspirálniuk.
  • A zöld vállalkozás hatalmas üzleti lehetőséget jelent a 2050-re szén-dioxid-mentessé váló világ számára.


Ciljevi:

A modul végén a következő ismereteket és képességeket sajátíthatja el:

  • A fenntartható fejlődés alapjainak és fő pilléreinek megértése az üzleti életben.
  • Azon főbb aggályok azonosítása, amelyek miatt a fenntarthatóság megváltoztathatja az emberi fejlődés irányát.
  • A társadalmi vállalkozói tevékenység előnyeinek, illetve a vállalati társadalmi felelősségvállalástól és a nem kormányzati szervezetek kezdeményezéseitől való eltéréseinek, különbségeinek megismerése.
  • Fenntartható-zöld gondolkodásmód alkalmazása a vállalat működésében.

ESCO kompetencije i vještine:
Transverzalne vještine i kompetencije
Social and emotional skills
Analytical thinking
Problem-solving
Self-management
Business management
Resilience
Openness
Understanding complexity
Empathy
Innovation
Vještine
Product marketing
Cooperation
Emotional intelligence
Znanje
Sustainability
Well-being
Climate change
Popis koristi za poduzetnike

✓ A fenntartható üzleti fejlődés a környezetre és a társadalomra gyakorolt negatív hatások nélküli üzleti tevékenységre utal, és így olyan hosszú távú, mindenki számára előnyös helyzetet jelent, amelyben a gazdaság, az emberek és a bolygó egyaránt gyarapodhat.

✓ A vállalat fenntartható megközelítését be kell építeni a vállalat jövőképébe, stratégiájába és céljaiba, s ezeknek mérhetőnek és elérhetőnek kell lenniük. A fenntartható fejlődést ezt követően a vállalat ügyfelei számára is népszerűsíteni kell, ami hűségükhöz vezet.

✓ A világ 2050-ig történő szén-dioxid-mentesítéséhez a gazdaság minden ágazatában változtatásokra lesz szükség. Az azonnali éghajlati előnyöket előtérbe helyező technológiai innovációk jelentik a leginkább fenntartható lehetőséget.

✓ Becslések szerint a társadalmi vállalkozókkal való partnerség közel 1 milliárd ember életére gyakorolhat pozitív hatást.

Ključne riječi

fenntarthatóság, fenntartható fejlődés, társadalmi vállalkozás, zöld vállalkozás

Bibliografija

  1. Business Jargons. (2022). Social Entrepreneurship. https://businessjargons.com/social-entrepreneurship.html
  2. Earth Overshoot Day. (2022). Past Earth Overshoot Days. https://www.overshootday.org/newsroom/past-earth-overshoot-days/
  3. European Commission. (2022). Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs. https://single-market-economy.ec.europa.eu/sectors/proximity-and-social-economy/social-economy-eu_en
  4. European Commission. (2022). Social Economy Action Plan. https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1537&langId=en
  5. European Union. (2021, September 07). How to reduce my carbon footprint?. https://youth.europa.eu/get-involved/sustainable-development/how-reduce-my-carbon-footprint_en
  6. Forbes. (2019, February 22). Seven Ways To Build Community Engagement And Grow Your Business. https://www.forbes.com/sites/forbeschicagocouncil/2019/02/22/eight-ways-to-build-community-engagement-and-grow-your-business/?sh=6e27f6395cb8
  7. FSB. (2021, October 19). How to achieve sustainable procurement. https://www.fsb.org.uk/resources-page/how-to-achieve-sustainable-procurement.html
  8. Gatley N. (2021, September 10). How to build a sustainable supply chain https://www.british-assessment.co.uk/insights/how-build-sustainable-supply-chain/
  9. Georgetown University. Simple Tips to Reduce Your Carbon Footprint. Top 10 Ways to Save Energy. https://sustainability.georgetown.edu/community-engagement/things-you-can-do/
  10. Herring D. et al. (2022, October 21). Identifying opportunities and starting to build a new green business in the industrial sector. https://www.mckinsey.com/industries/industrials-and-electronics/our-insights/identifying-opportunities-and-starting-to-build-a-new-green-business-in-the-industrial-sector
  11. Cho R. (2018, December 27). The 35 Easiest Ways to Reduce Your Carbon Footprint. https://news.climate.columbia.edu/2018/12/27/35-ways-reduce-carbon-footprint/
  12. IBM. What is sustainability in business?. https://www.ibm.com/topics/business-sustainability
  13. Fernando J. (2022, May 27). Corporate Social Responsibility (CSR) Explained With Examples. https://www.investopedia.com/terms/c/corp-social-responsibility.asp
  14. Yunus M., Moingeon B. and Lehmann-Ortega L. (2010). Building Social Business Models: Lessons from the Grameen Experience. https://web.archive.org/web/20160203162342/http:/www.hec.edu/content/download/52956/470943/file/Article%20LRP%20Yunus%20Moingeon%20Lehmann-Ortega%20d%C3%A9finitif.pdf
  15. Navarathinam K. & Amutha V. (2022). GREEN ENTREPRENEURSHIP: A SUSTAINABLE DEVELOPMENT INITIATIVE WITH SPECIAL REFERENCE TO SELECTED DISTRICTS. https://www.journalppw.com/index.php/jpsp/article/view/4675/3083
  16. Polačková Z. (2020). SOCIAL ENTERPRISES AND THEIR ECOSYSTEMS IN EUROPE. Country report SLOVAKIA. https://ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=22453&langId=en
  17. Saari A. U. & Joensuu-Salo S. (2022, January 01). Green Entrepreneurship. https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007/978-3-319-95726-5_6
  18. SEFE Energy. Guide: How to improve your business’ energy efficiency. https://www.sefe-energy.co.uk/energy-guides/how-to-improve-your-business-energy-efficiency/
  19. Spiliakos A. (2018, October 14). What does “Sustainability” mean in business”. https://online.hbs.edu/blog/post/what-is-sustainability-in-business
  20. United Nations. United Nations Conference on the Human Environment, 5-16 June 1972, Stockholm. https://www.un.org/en/conferences/environment/stockholm1972
  21. World Economic Forum. (2021, January 19). 5 ways business can support and partner with social entrepreneurs. https://www.weforum.org/agenda/2021/01/5-ways-business-can-support-and-partner-with-social-entrepreneurs/

Resources

https://www.un.org/en/conferences/environment/stockholm1972

https://www.un.org/en/conferences/environment/rio1992

https://www.un.org/en/conferences/environment/newyork2015

https://www.stockholm50.global/news-and-stories/why-does-stockholm50-matter-what-did-it-achieve-what-does-it-offer-going-forward

https://wedocs.unep.org/bitstream/handle/20.500.11822/40110/Key%20Messages%20and%20Recommendations%20-%20Formatted.pdf?sequence=1&isAllowed=y

https://www.supplychain247.com/article/circular_supply_chain_the_missing_link/Kuebix

https://www.ecolabelindex.com/ecolabels/?st=region=europe

https://www.businessnewsdaily.com/7832-social-media-for-business.html

https://icsb.org/toptrends2023/

https://single-market-economy.ec.europa.eu/sectors/proximity-and-social-economy/social-economy-eu_en

https://businessjargons.com/social-entrepreneurship.html

https://web.archive.org/web/20160203162342/http:/www.hec.edu/content/download/52956/470943/file/Article%20LRP%20Yunus%20Moingeon%20Lehmann-Ortega%20d%C3%A9finitif.pdf

https://www.mirri.gov.sk/wp-content/uploads/2021/08/Handbook-on-Social-Innovation_27062021.pdf

https://projects2014-2020.interregeurope.eu/brese/good-practices/

https://www.investopedia.com/terms/c/corp-social-responsibility.asp

https://www.weforum.org/agenda/2021/01/5-ways-business-can-support-and-partner-with-social-entrepreneurs/

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1537&langId=en

https://greenbusinessbureau.com/topics/green-team/measuring-sustainability-as-an-internal-process-of-a-company/

https://www.consilium.europa.eu/en/policies/green-deal/fit-for-55-the-eu-plan-for-a-green-transition/

https://offset.climateneutralnow.org/footprintcalc

https://footprint.wwf.org.uk/#/

https://www.nature.org/en-us/get-involved/how-to-help/carbon-footprint-calculator/

https://www.footprintcalculator.org/home/en

https://www3.epa.gov/carbon-footprint-calculator/

https://www.youtube.com/watch?v=zx04Kl8y4dE

https://www.youtube.com/watch?v=9SVYnKKOG-w

https://www.youtube.com/watch?v=fYhpfI_JIMU

https://www.youtube.com/watch?v=aTo0qtdVMpM

https://www.youtube.com/watch?v=TxwGZppT2WA

https://www.youtube.com/watch?v=5_SGWaAcyyw

Povezani rječnik pojmova

  • Održivost:
    Koncept koji razmatra način na koji mi danas živimo kako bi naša djeca i unuci mogli napredovati.
  • Društveno poduzetništvo:
    Društveno poduzetništvo odnosi se na proces poslovanja s ciljem rješavanja najozbiljnijih i najzastrašujućih društvenih, kulturnih i ekoloških problema te poboljšanja načina života ljudi koji žive u zajednici.
  • Društveno poduzeće:
    Društvena poduzeća reinvestiraju određeni dio svoje dobiti natrag u organizaciju kako bi proširila i poboljšala usluge i aktivnosti koje provode, kako bi ispunili svoje društveno korisne ciljeve. Iznos reinvestiranog novca ovisi o nacionalnom zakonu ili praksi zemlje u kojoj posluju. Međutim, društveno poduzeće može djelovati u bilo kojem području i stvara profit kao i svaki drugi posao.
  • Zeleno poduzetništvo:
    Zeleno poduzetništvo je podskup održivog poduzetništva koje se uglavnom bavi ekološkim problemima, ali također i društvenim promjenama kroz svoje proizvode, usluge i operacije uz stvaranje profita.
  • Greenwashing:
    Poduzeće koje dijeli neistinite ili pogrešne informacije o svojim održivim aktivnostima u marketinške svrhe.
  • Pogledajte sve uvjete


Povezani edukacijski materijali

Konzorcij

Partneri

Digitalni asistent